Jaki to był dobry rok, czyli podsumowanie anime w 2018 część I

W tym miejscu powinno znaleźć się jakieś natchnione przemówienie o tym jaki to rok 2018 był błogosławiony dla widzów japońskiej popkultury rysowanej, przemowy, przemyślenia, krytyka systemu politycznego…. Dobra, wiecie jak to powinno wyglądać. Przejdźmy od razu do ciekawych rzeczy. W tym roku podsumowanie podzielliliśmy na dwie części (druga za tydzień!). Najpierw przyznamy nagrody za poszczególne kategorie, techniczne, postaciowe… Znacie to. W porównaniu z wcześniejszymi, rankingami zrezygnowaliśmy jednak z części gatunkowych. Zamiast tego, każdy z redaktorów przedstawi wam na tydzień swój własny mini-ranking najlepszych serii. Mam nadzieję, że taka forma przypadnie wam do gustu :)

Od razu zaznaczam, że rzecz jasna nasze typy są subiektywne i niezgodne z waszymi oraz nie uwzględniliscie własnie tej serii, którą chcecie wspomnieć w komentarzu! Ale taki urok rankingów – największa frajda to pisanie ich! Dodam też, że bierzemy pod uwagę tylko serie, które zakończyły się w 2018 roku.

Zapraszamy na część pierwszą 4. edycji nagród Lemurilli!

de64aad62bf5b511c06649b0bfc8fdf5
No to zapraszamy na galę!

Najlepsza Animacja

Shizuru + Zedarrr: Violet Evergarden

1532136743_tumblr_p2r73breut1vtm42eo1_540

#Zedarrr: Violet może nie dało z siebie wszystkiego jeśli chodzi o fabułę oraz rozwój postaci ale w mojej opinii jest serią która podważanie wyróżnia się jeśli chodzi o stronę wizualną. Jest to po prostu piękna animacja, nic dodać nic ująć, którą trzeba zobaczyć.

#Shizuru: Ja tym razem popłynęłam z hypem i zdecydowałam się oglądać Violetkę na bieżąco. Pod względem wizualnym to była zdecydowanie najładniejsza seria tego sezonu. Fabuła miewała swoje słabsze momenty, ale wybaczam wszystko na rzecz pięknych kadrów.

Darya: Irozuku Sekai no Ashita kara

30d899232dfe254a407a954880f424e4

#Dar: Do ostatniego momentu miałam dylemat między Violetką, a Irozuku… Ale kurczę. Jednak nie mogę się oprzeć i nie wyróżnić Irozuku. Co ta seria robi z kolorami to sztuka dla sztuki – a w dodatku idealnie dopasowuje się do tematyki historii, opowiadającej w końcu o daltonistce, artystach-fotografach, magiii…. Z całą moją miłością do KyoAni, tutaj muszę docenić dzieło P.A.Works

Siekier: Boku no Hero Academia 3

cd691677d9320815d32bce295625c3d835ec18ber1-540-270_hq

#Siekier: Trochę na przekór, bo pewnie obiektywnie patrząc animacja w Violetce albo Irozoku jest ładniejsza, ale co zrobię – bardzo lubię ten Bonesowy “styl”. Ciężko mi to wyjaśnić, ale bardzo lubię ten “komiksowo-rysunkowy” feel, który aż bije od wielu scen w Hero Academii. Podobnie też poczynał sobie Megalo Box, dlatego w moim serduszku jest na drugim miejscu.

Wyróżnienia: Devilman Crybaby, Free: Dive into the Future, Megalo Box, Sangatsu no Lion 2, Shingeki no Kyojin 3, Shoujo Kageki Revue Starlight, Tsurune

Najlepsza Muzyka

Darya: Violet Evergarden

31a3b816741f8d3ba8adfe9c38820fbe

#Darya: Początkowo skłaniałam się do BokuHero lub Devilmana, ale po powtórzeniu kilku utworów z Violetki jednak zmieniłam zdanie. Jejku, jaka ta ścieżka jest silna emocjonalnie!

Siekier: Megalo Box

889dd2c1272ebfff1f1d02c5b7913cde4fd9b4cbr1-540-304_hq

#Siekier: Cóż, kocham niemal wszystko, co skomponował Yuki Hayashi, a muzyka z Hero Academii pozostanie na długo w mojej topce (“One For All vs. All For One” mógłbym słuchać bez końca), ale nie mógłbym spojrzeć w lustro, gdybym nie wyróżnił OST z Megalo Box. Mabanua wykonał fenomenalną pracę, a odpowiednia reżyserka tylko wzmocniła to, jak muzyka wbijała w fotel. Ponadto jeszcze przed zakończeniem serii cały album znalazł się na Spotify – chciałbym, aby to nie był wyjątek!

Zedarrr: Devilman Crybaby

tenor

#Zedarrr: Uwielbiam muzykę w Devilmanie z kilku powodów. Nie tylko idealnie pasuje do klimatu serii, rzucając widzowi naprawdę niepokojące i budzące niepokój dźwięki, ale również stara się dopasować do koncepcji sabatów jako chaotycznych, hedonistycznych imprez poprzez bycie dobrze zrobioną muzyką elektroniczną. Osobiście jestem fanem hardcore’u jako gatunku i wielce mnie cieszy fakt, że udało się stworzyć soundtrack który wpasowuje się w ten gatunek muzyki i jest dobrze wykorzystany, bo nie jest to coś powszechnego.

#Siekier: Bardzo mi smutno, że Kensuke Ushio nie tworzy więcej. To, co zrobił w Devilmanie, Ping Pongu, a teraz w Boogiepopie jest przecudne. Dajcie mi wincyj!

Wyróżnienia: Boku no Hero Academia 3, Hisone to Maso-tan, Shoujo Kageki Revue Starlight, Tenrou: Sirius the Jaeger, Yagate Kimi ni Naru.  

Najlepsza Fabuła

Darya: Golden Kamuy

tumblr_pganvlznfz1tddn6to1_500

#Darya: Jeśli fabuła ma być wielowątkową historią, której poszczególne części idą w kierunku wspólnego celu, pełne plot twistów, wzruszeń, humoru i intryg… No to naprawdę nie widziałam czegoś tak wciągającego jak Golden Kamuy. Szczególnie finał drugiego sezonu. Nie szło się oderwać!

#Zedarrr: @Darya zgadzam się co do finału drugiego sezonu, ilość akcji oraz jej niespodziewanych zwrotów jest ogromna, a mimo wszystko całość jest spójna i nieskomplikowana.

Siekier: Planet With

orig (1)

#Siekier: Planet With wziął mnie mocno z zaskoczenia, mimo że słyszałem już wcześniej o tej serii dobre opinie. Satoshi Mizukami to absolutny geniusz tworzenia krótkich, zwięzłych historii i mimo że poziom nie jest tu tak wysoki jak w innych jego dziełach, to i tak szykujcie się na niesamowity rollercoaster. Nie sądziłem, że 27 odcinków Gurren Laganna da się upchnąć w 12, a ten szaleniec to zrobił. Niestety produkcyjnie anime mogłoby stać nieco wyżej, ale w żadnym stopniu nie przeszkadzało mi to w dobrej zabawie.

Zedarrr: Devilman Crybaby

tumblr_p4urzmh6ui1rawb5do1_500

#Zedarrr: Devilman jest dla mnie osobiście najbardziej odmienną od wszystkiego serią tego roku a jego fabuła i budowanie świata bardzo zasługują na wyróżnienie. Dostajemy dramatyczną i smutną opowieść o tym jak ludzie potrafią być jednocześnie współczujący ale również uprzedzeni i bezlitośni, doprawioną bardzo charakterystycznymi postaciami.

#Darya: Absolutnie się zgadzam. Uwielbiam fakt jak spójną opowieść tworzy Devilman. Wszystkie elementy składają się w jeden z najbardziej efektownych finałów jakie widziałam!

Najlepszy Opening

Siekier: Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl Senpai no Yume wo Minai: “Kimi no Sei’ od Fronzi M

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#Siekier: Gdybym miał wybrać na podstawie jedynie piosenki, bezapelacyjnie wygrałoby Angolmois. Jednak opening do Króliczka, mimo że nie wpadł mi zbytnio w ucho jest TAK DOBRZE przemyślany i zmontowany, że nie mogłem o nim nie wspomnieć.

Shizuru: Happy Sugar Life: „One Room Sugar Life” od Akari Nanawo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#Shizuru: Nic tak dobrze nie budowało klimatu serii, jak opening do Happy Sugar Life. Był odpowiednio dziwny i niepokojący, wzbudzał we mnie zainteresowanie. Muzyka też była bardzo dobra.

Zedarrr: Boku no Hero Academia 3 OP1: “Odd Future” od UVERworld

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#Zedarrr: Może nie jest to idealne połączenie obrazu i muzyki, ale Odd Future jest straszliwie chwytliwą piosenką dobraną do bardzo dobrej serii. Bez większego zastanowienia mój ulubiony OP tego roku (chociaż Rightfully z Goblin Slayera prawie go dogania).

#Siekier: A dla mnie akurat połączenie obrazu muzyki jest bardzo dobre, tylko “pacing” jest trochę dziwny, bo opening kończy się w momencie, w którym spodziewałbyś się, że dopiero zaczął się rozkręcać. Jednak “I keep my ideals” wciąż tkwi w mej pamięci, jako jeden z lepszych “openingowych momentów”.

Wyróżnienia:
Angolmois OP: “Braver” by Straightener
Banana Fish OP1: „Found & Lost” od Survive Said The Prophet.
Goblin Slayer OP: “Rightfully” od Mili
Grand Blue OP: “Grand Blue” od Shonan no Kaze.
Hanebado OP: “Futari no Hane: od YURiKA
Wotaku ni Koi wa Muzukashii OP: „Fiction” od Sumika.

Najlepszy Ending

Darya: Banana Fish ED2: „RED” od Survive Said The Prophet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Jak wersja telewizyjna openingu znowu pojawi się w internetach to podmienię)

#Darya: To był rok znakomitych endingów i chyba najtrudniejsza kategoria dla mnie. Prawie rzucałam monetę między pierwszym endingiem do Golden Kamuy, endingiem do nowego Free!, a drugim endingiem do Banana Fish. Rybkowa piosenka wygrała jednak znakomitym dopasowaniem do 22 odcinka (pod który została napisana). Emocje tam były tak w punkt, coś mnie boli, gdy tylko sobie o tym przypominam .___.

Siekier: Hisone And Masotan ED: – „Le temps de la rentrée”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#Siekier: Spodziewałem się wielu rzeczy po endingu serii, w której pilotuje się smoki wcześniej będąc przez nie zjedzonymi. Ale na pewno nie coveru francuskiej piosenki France Gall z roku 1966 – Le temps de la rentrée. I to jeszcze tak pociesznie zanimowanego. Nie zliczę, ile razy go oglądałem odkrywając nowe smaczki. A wraz z upływem czasu dołącza coraz więcej wokalistek!

Shizuru: Free!: Dive to the Future ED “Gold Evolution” od Style Five

 

 

 

 

 

 

 

 

#Shizuru: Tylko Free, zawsze Free i jedynie Free. Wszystkie endingi tej serii są na swój sposób cudowne, ten nie odbiega od reszty. Jak tu nie kochać naszych tańczących pływaków?

#Darya: TAK. Wszystkie endingi Free są tak cudowne, że powinny być wykluczone z tych nagród. A trzecia osłona, z układem tanecznym na scenie jest godnym następcą tej cudownej tradycji.

Zedarrr: Sangatsu no Lion 2 OP2: “I am standing” -od RUANN

 

 

 

 

 

 

 

#Zedarrr: Zazwyczaj większość endingów nie zostaje mi w pamięci z jakiegoś powodu, ale każdy jeden w obydwu sezonach 3gatsu jest cudowny ze względu i na muzykę i na obraz. Ostatni jaki mogliśmy podziwiać w drugiej połowie drugiego sezonu to mój osobisty faworyt.

Wyróżnienia:
Golden Kamuy ED1:”Hibana” od The Sixth Lie
Megalo Box ED: “Kakatte Koi Yo” od NakamuraEmi
Shoujo Kageki Revue Starlight ED: “Fly Me to the Star” od Starlight Kukugumi

Najlepszy Insert Song

Darya: Devilman Crybaby: “Devilman no Uta” od Juuta Keizo

 

 

 

 

 

#Darya: Ja chciałam coś innego… Naprawdę… Ale potem włączyłam sobie tę piosenkę i już nie mogłam słuchać niczego innego przez tydzień. (I wiem, że reszta też prawie by to wybrała, zdołali jednak przezwyciężyć pokusę :P)

#Siekier: Jako że jestem winien słuchania tego przez długi czas na zapętleniu, przyznaję ci rację. W ogóle polecam też oryginalny opening ze “starego” Devilmana, którego ten kawałek jest trochę remixem: tutaj.
P.S. Fun fact – wokalista śpiewa również opening z Dororo w tym sezonie.

#Darya: *Klika serduszko przy tej wiadomości*

#Zedarrr: No Devilman no Uta jest genialne, ale moje sumienie mi mówi, że Mili należy się trochę rozgłosu.

Siekier: Megalo Box: “The Beast” od COMA-CHI

 

 

 

#Siekier: Cóż, tak jak do fabuły Megalo Box mam wiele zastrzeżeń (i Zedarrr się pewnie ze mną nie zgodzi xD), tak muszę przyznać, że wie, jak budować napięcie i “hajp”. Niezwykle spodobał mi się pomysł na zastąpienie w paru momentach typowej ekspozycji rapem opowiadających po prostu o obecnych wydarzeniach (i ogromnie żałuję, że nie zostały one przetłumaczone w angielskim dubbingu, razem z rapem z Zombieland Sagi). Najlepszym tego przykładem jest oczywiście kawałek, który słyszymy przed samym finałem – sprawił on, że poczułem się prawie jak na widowni w trakcie owej walki.

Shizuru: Zombieland: „Rap Battle”

 

 

#Shizuru: To była tak naprawdę pierwsza piosenka, którą zombie idolki zaśpiewały już całkiem świadomie. I ojej, jak ja byłam zaskoczona, że jest to tak dobre i odświeżające. Zupełnie nie spodziewałam się tak niezłego rapu w wykonaniu, jakby nie było, popowych idolek. Plus, Yugiri była absolutnie genialna w tej scenie.

#Siekier: Po tej scenie wiedziałem, że muszę Zombieland obejrzeć. Pierwszy odcinek też był zaskakujący, nie powiem, ale ta piosenka pojawiła się tak znienacka, że musiałem zbierać szczękę z podłogi.

Zedarrr: Goblin Slayer: “Within” od Mili

 

#Zedarrr: Ach Goblin Slayer, w zupełności nieciekawa seria z co najmniej niezbyt dobrym startem. Dlaczego tyle muzyki musiał tutaj dorzucić jeden z moich ulubionych zespołów – Mili? Within jest cudowne, polecam zobaczyć i posłuchać (wideo, nie Goblin Slayera).

Wyróżnienia:
Mahoutsukai no Yome: “Lindel’s Song” od Iruna Etelero
Sora Yoir mo Toi Basho: “Sora Wo Miagete” od Saya

Najlepsza Postać Żeńska

Darya: Chise Hatori (Mahoutsukai no Yome)

f3998adf9577ed90264877d3b8e47da5

#Darya: Uwielbiam serie “leczące”. Szczególnie te, gdzie główny akcent kładzie się na radzenie sobie z depresją za pomocą innych ludzi. Nie tylko MahouYome ładnie wpisuje się w ten schemat, dodatkowo Chise przebyła jeden z najpiękniejszych rozwojów postaci, jakie widziałam w anime. Wygrywa w tym nawet z Historią z Shingeki no Kyojin, która swoim arciem samodzielnie wygrała ten sezon Tytanów.

Siekier: Mai Sakurajima (Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl-senpai no Yume wo Minai)

sakurajima_pointing

#Siekier: Po prostu lepsza Senjougahara. xP Przepraszam Zedarrr, już przestaję żartować, odłóż ten nóż! Co prawda postać Mai nie byłaby nawet w połowie tak dobra, gdyby nie jej utarczki słowne z Sakutą, to jednak z czystym sumieniem mogę ją wyróżnić również i samotnie (chociaż wiele postaci z Króliczka depta jej po piętach). Trochę cyniczna, trochę wyniosła, ale pod tym płaszczykiem kryje się o wiele, wiele więcej.

Shizuru: Saki Nikaidō (Zombieland Saga)

tenor (1)

#Shizuru: Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak bardzo musiałam walczyć, żeby móc umieścić tutaj Saki. A dla mnie to właśnie ona jest najjaśniejszą gwiazdą Zombielandu, z ciekawą i interesującą historią ( wybacz, Sakura, twoje backstory było meh). Jest głośna, może nawet nieco wulgarna, ale naprawdę troszczy się o resztę zespołu i ciągle zachowuje optymizm, mimo bycia zombie.

#Siekier: Popieram, Saki best grill. Zwłaszcza, gdy “jarała” się rzeczami typowo związanymi z Sagą, o których reszta ekipy nie miała w ogóle pojęcia. Plus piosenka z jej “arcu” jest chyba najlepsza w całej serii (nie licząc rapu, ale też w nim brała czynny udział, więc wciąż działa).

Zedarrr: Hinata Kawamoto (Sangatsu no Lion 2)

comment_gjPlLstcSQ9L6XRxYVwgZGdYYi2hD4xQ.gif

#Zedarrr: Hina otrzymałą w drugim sezonie bardzo sporo uwagi i swój własny arc, który uważam za najlepszy w całym 3gatsu. Mogliśmy zobaczyć ją jako bardzo empatyczną, pełną charakteru postać.

#Darya: Jejku, tak! W pewnym momencie aż chciał wstać i klaskać widząc jak pieknie się ta dziewczyna rozwinęła!

Wyróżnienia: Historia (Shingeki no Kyojin 3), Yuu Koito (Yagate Kimi ni Naru)

Najlepsza Postać Męska

Darya: Rei Kiriyama (Sangatsu no Lion 2)

original

#Darya: Sangatsu no Lion to moje późne odkrycie tego roku, ale jednocześnie seria, którą pokochałam miłością błyskawiczną i nie malejącą do ostatniego odcinka. Widzieć jak młody, zamknięty w sobie Rei cierpiący na jeden z najlepiej przedstawionych przypadków depresji w anime, przebył tak długą i dobrą drogę jako postać… Chcę po prostu by był szczęśliwy, ok???

Siekier: Kōtarō Tatsumi (Zombieland Saga)

tumblr_pgi71inoxj1swendro1_500

#Siekier: Główny powód, dla którego Zombieland Saga wyróżniał się wśród tłumu. Rola wręcz stworzona dla Miyano Mamoru. Nieprzewidywalny, charyzmatyczny, znający się na wszystkim, a jednocześnie śmiesznie nieporadny. Każdy odcinek oglądałem zastanawiając się, co tym razem odwali nasz Pan Menedżer.

#Zedarrr: Postać cudownie zwariowana i na pewno jeden z głównych elementów nadających Zombielandowi charakteru.

Shizuru: Ryuuichi Kashima (Gakuen Babysitter)

48532eaede44813c9efb7ba8c5b3427a

#Shizuru: Wielu interesujących mężczyzn było w zeszłym roku, ale tylko jeden z nich tak potrafił opiekować się małymi dziećmi jak Ryuuichi. Zdecydowanie nie wpasowuje się w typ “prawdziwego mężczyzny” czy badboya – jest raczej ich przeciwieństwem. Uprzejmy, troskliwy i ciepły – jak dla mnie ideał.

Zedarrr: Saichi Sugimoto (Golden Kamuy)

tumblr_ph0laxu6dx1tddn6to1_500

#Zedarrr: Początkowo Sugimoto wydaje się nieskomplikowaną postacią, jednak drugi sezon Golden Kamuy ukazuje nam trochę więcej jego charakteru, pokazując widzowi jak bardzo wojna nieodwołalnie zmieniła go jako osobę i spowodowała, że spokojne życie jest czymś co naprawdę trudno mu będzie osiągnąć.

Wyróżnienia: Eiji Okumura (Banana Fish), Masami Kondo (Koi wa Ameagari no Yō ni), Sakuta Azusagawa (Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl Senpai no Yume wo Minai)

Najlepszy Support Żeński

Darya + Siekier + Shizuru + Zedarrr: Hitomi Mishima (Hinamatsuri)

948085333748307d7333fdbf5bcbd0fb87af7455_hq

#Zedarrr: Co tu dużo mówić, mała dziewczynka która poza szkołą jest idealnym barmanem i ogarnia życie w stopniu większym niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Świetna postać wnosząca do Hinamatsuri dużo jedynych w swoim rodzaju gagów.

#Siekier: Anzu była blisko, ale precious levels Hitomi przebijają wszystko, nawet Kaede z Króliczka. Wszystkie sceny z Hitomi warte są Oscara.

#Darya: Jestem tak wzruszona, że jesteśmy tak jednogłośni w tej kategorii. No, ale ta wybitna, młoda kobieta pracująca musi zostać doceniona!

Wyróżnienia: Azusa Hamaoka (Grand Blue), Anzu (Hinamatsuri), Kohaku Tsukishiro (Irozuku Sekai no Ashita kara), Rio Futaba (Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl Senpai no Yume wo Minai)

Najlepszy Support Męski

Darya: Masaki Takigawa (Tsurune)

tumblr_phcvcog7gl1srt81jo2_500

#Darya: Nie mam jakiegoś dużego wytłumaczenia dla tej decyzji. Po prostu Masa-sensei był dla mnie jedną z głównych zalet anime o łucznikach i przypadł mi do gustu pod każdym względem. Może się teraz bić z Taki-sensei’em z Hibike o miano najlepszego nauczyciela w KyoAni <3

Siekier: Taiyou Mitsuboshi (Happy Sugar Life)

tumblr_peceu9a1si1wfazcjo4_500

#Siekier: Chciałem tu wrzucić Bakugo, ale moje Hero Academiowe fanbojstwo sprawia, że jestem nieobiektywny, więc szczęśliwie przypomniałem sobie o innej postaci, która bardzo mi się spodobała. Otóż niepozorny blondynek z Happy Sugar Life, który na pozór może wydawać się równie nienormalny co cała reszta obsady, ma jednak w sobie jakąś głębię. Jego psychologiczne “problemy” mają mimo wszystko jakąś przyczynę i, mimo że ukazane jest to w przerysowany sposób, to często było mi go po prostu szkoda.

Shizuru: Makoto Tachibana (Free!: Dive to the Future)

784551162ed80f28d882b5ada57fb3ab

#Shizuru: Jak mówimy o supportach, to Makoto jest chyba najbardziej wspierająca postacią, jaką widziałam. Jego relacja z Haruką jest idealnym przykładem przyjaźni w anime. Bardzo interesująco potoczyły się jego losy w tym sezonie Free, co było nie tyle co zaskoczeniem, a przyjemną odmianą.

#Darya: AMEN. Aż kusiło mnie, aby podpiąć się pod ten wybór. Powiem tylko, że wszyscy potrzebujemy w życiu takiego Makoto co by nas wspierał i kochał bezwarunkowo <3

Zedarrr: Bakugo Katsuki (Boku no Hero Academia 3)

original (1)

#Zedarrr: Walka Deku i Bakugo która na nowo zbudowała ich relację w ostatnim sezonie Boku no Hero jest sceną przecudowną i pełną feelsów mimo bycia walką. Nasz wybuchowy chłopiec dostaje tyle charakteru, że ostatecznie zostaje moją ulubioną postacią w całej serii.

#Siekier: Pomimo początkowych “problemów”, Bakugo to chyba najlepiej napisana postać w Boku no Hero Academia, jak i również jedna z lepiej napisanych postaci w ogóle. To, jaki zwrot zrobił fandom w kwestii opinii o Katsukim, jest niewiarygodne. Chylę czoła przed Horikoshim za to, że wyrządził nam takiego psikusa.

Wyróżnienia: Genjirou Tanigaki (Golden Kamuy), Tsurumi Tokushirou (Golden Kamuy), Yuri (Megalo Box), Shoto Todoroki (Boku no Hero Academia 3)

Najlepszy Pairing

Darya: Ash Lynx x Eiji Okumura (Banana Fish)

776e919a095e6671963d1f550022561a683ea17dr1-540-280_hq

#Darya: Śmiałam się, że miałam dylemat między yaoi, yuri (Główna para z Yagate Kimi ni Naru), a hetero (MahouYome). Ostatecznie zdecydowałam się na chłopaków z Bananowej Rybki. Ich relacja była najsilniejsza częśćią adaptacji i najsilniej działała na emocje widza, który krzyczał do ekranu “Pozwólcie im wreszcie być szczęśliwymi!!!”.

Siekier: Sakuta Azusagawa x Mai Sakurajima (Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl-senpai no Yume wo Minai)

d3475609a7ed89e982ca3a9e091e9d56

#Siekier: Co prawda gardzę trochę koncepcją “parowania” postaci z anime, ale akurat wzajemnych docinek i żartów tej dwójki mógłbym słuchać godzinami, więc zrobię mały wyjątek.

Shizuru: Mitsuru x Kokoro (Darling in the FranXX)

899

#Shizuru: No nie powiecie mi, że taki piękny, pełen miłości, zakończony ślubem i dzieckiem związek nie zasługuje na wyróżnienie? :3

#Darya: Normalnie ten opis byłby zbyt spoilerowy, ale hej to FranXXy, tutaj spoilery mogą was uratować! (This said, zacny to pairing, a owszem).

Zedarrr: Aoi Yuito x Hitomi Tsukishiro (Irozuku Sekai no Ashita kara)

9de7159911c4709372f07955ec75c556

#Zedarrr: Rozpisywałem się o tym pairingu w podsumowaniu poprzedniego sezonu, ale w celu krótkiego przypomnienia to para dwójki artystów których relacja polega na wzajemnej inspiracji do tworzenia, czego tutaj nie lubić.

Wyróżnienia: Biały Krwinek x Czerwona Krwinka (Hataraku Saibo), Elias Ainsworth x Chise Hatori (Mahoutsukai no Yome), Nifuji Hirotaka x Momose Narumi (Wotaku ni koi wa muzukashii), Touko Nanami x Yuu Koito (Yagate Kimi ni Naru)

Najlepszy Seiyuu

Darya + Shizuru : Miyano Mamoru

ed3654611cabd6861e689728ef548c911538073230_full.png
(Tak, Mamoru cosplay’uje tutaj menedżera z Zombielandu C: )

#Darya: No jak rzadko kiedy zwracam uwagę na seiyuu, tak tutaj nie da się nie docenić kunsztu jaki MM wykonał w Zombielandzie (nie umniejszając jego, również świetnej, roli w Steins;Gate 0). Ale serio. Czy to krzyki, czy flirt, czy podnoszące na duchu monologi, a nawet jodłowanie. Ta rola miała wszystko i wszystko zostało wykonane po mistrzowsku!

#Shizuru: W tym miejscu chciałabym się w 100% zgodzić z Daryą. Dziękuję za uwagę.

Siekier: Kaito Ishikawa (Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl-senpai no Yume wo Minai)

06086a2290acc196e917e057bae8cda1558beb28r1-540-304_hq

#Siekier: No tak, wiadomo że Mamoru rozbił bank i absolutnie nic innego nie może się z jego wystąpieniem równać (zwłaszcza jak weźmie się pod uwagę, że grał również w Steins;Gate 0), ale w tym sezonie naprawdę pozytywnie zaskoczył mnie Kaito Ishikawa, zwłaszcza w końcowej części Króliczka. Uważam, że również zasłużył na wspomnienie, naprawdę wykonał świetną robotę w roli Sakuty.

Wyróżnienia: Akio Ootsuka jako All for One (Boku no Hero Academia 3)

 

Największe Rozczarowanie

Darya + Zedarrr: Fate/Extra

tumblr_p1wl0ccgei1uzwbyjo3_540

#Zedarrr: W teorii ta seria nie powinna wyjść źle, franczyza Fate’a + studio Shaft. Brzmi całkiem ciekawie. Jednak z jakiegoś powodu skończyło się na serialu naprawdę tragicznym, pod każdym chyba możliwym względem. Odkąd skończyłem oglądać, udaję, że nie tytuł ten nie istnieje, więc o czym to ja mówiłem?

#Darya: Znaczy, mam wrażenie, że Shaft albo robi arcydzieła albo tragedie. No i tu wyszło to drugie… Z nawiązką. Dużą.

#Zedarrr: @Darya Shaft robi same dobre serie, reszta po prostu nie istnieje :P

Siekier: Hanebado!

0077f49aae6cdce10f2c26f06bdb9a40c7efe2f4r1-538-302_hq

#Siekier: Cóż, liczyłem na całkiem sporo. Animacja i reżyseria była naprawdę dobra, opening bardzo mi się spodobał i wydawało się, że jest potencjał na solidną serię. Niestety nie byłem w stanie wczuć się w sytuację chyba żadnej postaci (może poza Aragaki), głównie z powodu tego, jak niemożliwie przerysowane i przedramatyzowane były ich perypetie. Co chwila odnosiłem wrażenie, że w tej serii nikt nie potrafi ze sobą rozmawiać, a rzeczy dzieją się tylko dlatego, że scenariusz tak chciał. Z tego, co wiem, twórcy mocno odbiegli w tej kwestii od mangi. A szkoda, zapowiadało się naprawdę dobrze.

Shizuru: Dakaretai Otoko 1-i ni Odosarete Imasu.

f5402b921f6474aee3b3cf5753b04a51

#Shizuru: Ja wiem, że ciężko trafić na dobre anime z szeroko rozumianej kategorii “boys love”, ale ta seria wybitnie mnie zawiodła. Na rynku jest tyle naprawdę dobrych mang, które mogłyby zostać zekranizowane. Ale nie, po co, weźmy typowego, schematycznego yaoica. Meh.

Wyróżnienia: Darling in the FranXX, Piano no Mori, Steins;Gate 0

Najlepsze Zaskoczenie:

Darya: Yuru Camp

1526383138_1525967437076

#Darya: Nie jestem fanem gatunku “słodkie dziewczynki robią słodkie rzeczy”, więc dlaczego seria o campingu miałaby być wyjątkowa? No pomyłka roku. Yuru Camp jest cudowne. Miękkie jak kołderka i ciepłe jak herbata zimowym wieczorem. Chcę drugi sezon już teraz, od razu, proszę?

Siekier: Happy Sugar Life

tenor (2).gif

 

#Siekier: To jest naprawdę dobra seria. Mówię poważnie! Mimo, że uśmiałem się przy wielu scenach, a wiele sytuacji było niemożliwie przerysowanych, to nie uznałbym tego jako po prostu dziwną komedię. Happy Sugar Life idzie o krok dalej – stara się nam wytłumaczyć, dlaczego postaci są aż tak poje- niecodzienne. I według mnie robi to naprawdę dobrze, wciąż trzymając widza w napięciu. Obok Planet With druga bardzo niedoceniona seria roku 2018.

#Darya: Trudno mi w to uwierzyć, ale ten pan ma racje. Happy Sugar Life to fascynująca sprawa. I ma zakończenie zakończone końcem!

Shizuru: Hinamatsuri

f45ef27c.gif

#Shizuru: Pamiętam moment gdy zobaczyłam opis tej serii i plakat. Miałam takie odczucie, że będzie to co najwyżej przeciętna seria, niegodna uwagi, gdy wiele innych czeka na obejrzenie. A tu się okazało, że Hinamatsuri to jedna z lepszych serii tego roku i świetna komedia.

#Siekier: Gdybyśmy przyznawali nagrodę w kategorii “komedia”, Hinamatsuri byłoby moim wyborem. Mieliśmy dużo komedii w tym roku, ale dla mnie to właśnie była TA komedia. Taka moja Konosuba roku 2018. Z tą różnicą, że poza powodami do śmiechu, daje też niemało powodów do wzruszeń.

Wyróżnienia: Koi wa Ameagari no You ni, Sora yori mo Tooi Basho

 

Najlepsze Guilty Pleasure

Shizuru + Zedarrr: Citrus

3f0a689e635be72efd11715c64f2bfd8

#Zedarrr: Citrus jest niesamowitą podróżą przez okropne relacje i schematy anime, które od czasu do czasu są łamane w najmniej spodziewany sposób. Bawiłem się świetnie, ale nie jest to seria którą należałoby chwalić za cokolwiek. Na uwagę w tej kategorii zasługują FranXXy, za najdziwniejszy worldbuilding i plot twisty które są na granicy posiadania jakiegokolwiek sensu.

#Shizuru: Czekałam na kolejne odcinki Citrusa, by móc bezkarnie facepalmować w obliczu dziwnych i głupich zachowań bohaterek i śledzić schematyczną do bólu fabułę. Nie polecam, ale mnie w jakiś sposób bawiło.

Darya: Conception

fd7n1sbplqhoozvym2pi

#Darya: Owszem, Citrus był wątpliwą przyjemnością, którą wyczekiwałam z tygodnia na tydzień, ale słuchajcie. Conception. Co tam się wyprawiało! Nawet nie wiem jak to streścić, oprócz faktu, że to tak zła pod każdym aspektem serii, że aż znowu dobra! Polecam serdecznie! (Ale tylko na podwójnym przyśpieszeniu).
#Shizuru: Cóż, jak dla mnie Conception to ani nie guilty ani na pewno nie pleasure. Całość jest tak zła, że to aż nieprawdopodobne. Co ciekawe, jakoś od 8 odcinka, seria robi dziwny zwrot i idzie w jeszcze bardziej absurdalną formę, która, mimo że głupia jak całość, to jest mega zabawna. I głupia. I zapomnieli ją zanimować. Ale myślę, że Conception idealnie nadaje się na jakieś drinking game: za każdym razem, jak jesteś zażenowany poziomem tej serii – pijesz. Mało kto skończył by trzeźwy.

Siekier: Goblin Slayer

242

#Siekier: Nie było tam absolutnie nic ambitnego, animacja momentami kulała, ale dla tych kilku momentów “akcji” i przaśnych dowcipów w stylu “coś poszło nie tak na naszej sesji RPG” zostałem i bawiłem się całkiem nieźle. Szkoda, że drama wobec tej serii tak mocno zniekształciła jej odbiór wśród widzów. Nie jest to może najgorsza rzecz, którą “obejrzałem i podobało mi się”, ale w tym roku szczęśliwie nie trafiłem na wiele takich serii (może dlatego, że bardzo szybko uciekłem od Island i Conception).

#Zedarrr: Goblin Slayer jest bardzo nierówną serią. Niektóre momenty naprawdę mi się podobały, a przy niektórych elementach serii zastanawiałem się dlaczego nadal to oglądam.

:

Najlepszy OVA

Darya: Shingeki no Kyojin: Lost Girl

tumblr_p0vo5cd7m11un9mhno2_500

#Darya: Rzadko widzi się OVA mające tak dobry pomysł na siebie. Dwa odcinki poświęcone sa Annie, która musi rozwiązać sprawę kryminalną w stolicy. Tak prosty koncept, ale naprawdę dobre wykonanie nie tylko rozwija postać poboczną i świat, ale jeszcze autentycznie wciąga. Polecam stanowczo każdemu fanowi Shingeki!

Zedarrr: Mobile Suit Gundam: The Origin

tumblr_np6m3odl3x1r0wlweo1_540

#Zedarrr: Troszkę naciągany wybór, bo seria wychodziła od kilku lat i w 2018 dostaliśmy ostatni jej odcinek (łącznie 6 specjali, 1~1,5 godziny każdy), ale chciałem gdzieś w podsumowaniu roku zawrzeć MSG: The Origin, bo jest to seria wyjątkowa, jednak wyłącznie dla osób już zaznajomionych z uniwersum Gundamów. W dużym skrócie jest to przekrój życia głównego antagonisty z pierwszych Gundamów, gdzie każdy z odcinków przedstawia kawałek jego życia, dając nam pełny obraz jego postaci.

Wyróżnienia: Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

Najlepszy Film

Darya: Liz to Aoi Tori

pobrane

#Darya: Obejrzałam ten spin-off do Hibike Euphonium w ostatnim momencie, ale decyzja była jak najbardziej słuszna! Choć Maquia również zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, coś w tej skromnej historii o przyjaźni dwóch dziewczyn sprawiło, że nie mogłam oderwać się od monitora. To pewnie czar pani reżyser Naoko Yamady. Nikt nie ma takiego talentu do ukazywania nóg na ekranie jak ona! (Do filmu nie potrzeba znajomości głównej serii).

Siekier: Sayonara no Asa ni Yakusoku no Hana wo Kazarou (Maquia)

f62df0d9efe329f29063a62fb326c3f8aa912349r1-500-255_hq

#Siekier: Ten film zagrał niesprawiedliwie, bo zagrał na motywach, do których mam słabość, szczególnie przy zakończeniu. Nie spodziewałem się po nim niczego, a dostałem serię dojrzalszą niż na pierwszy rzut oka mógłbym sądzić. Miał oczywiście parę niedociągnięć w scenariuszu i kilka postaci chętnie bym usunął, jednak wciąż poruszył mnie on niezmiernie. A mam taką zasadę – jeżeli popłakałem się na filmie, to chyba jednak zrobił on coś dobrze.

Najlepszy Short

Siekier + Shizuru: Micchiri Neko

tumblr_mp4yzkh0cp1qhqygio1_500

#Siekier: Słodkie kotki robią rzeczy przy wesołej melodii wygrywanej na flecie – czego chcieć więcej? Jeżeli ta melodia was nie przekona, to nie macie duszy:
#Shizuru: Wszystko co ma kotki, wygrywa. I mimo, że poważnie zastanawiałam się nad umieszczeniem tutaj Hondy, no to nie było opcji, żeby lekko absurdalne, ultra krótkie historyjki o uroczych kotkach mogły przegrać.

Darya: Gaikotsu Shotenin Honda-san

tumblr_pgmksk8qtr1t0qkoc_540

#Darya: Dylemat między Hondą, a Aggretsuko był wielki, ale kurczę, ile ja się uśmiałam przy tej serii to moje. Jeśli zna się dobrze rynek anime i mangi to wyłapywanie wszystkich nawiązań stanowi rozrywkę samą w sobie.

#Siekier: Uśmiałem się niemało przy Hondzie-san, ale ciągle boli mnie fakt, że najbardziej śmieszył mnie pierwszy odcinek. I absolutnie nie mam pojęcia, czy to źle dla serii, czy dla mnie. xD

Zedarrr: Aggressive Retsuko

b3a04a810ba3db748b432034d0b9b130

#Zedarrr: Aggretsuko obejrzałem całe za jednym posiedzeniem, seria jest przeurocza, zabawna ale do tego feelsowa oraz przedstawiająca sytuację do których łatwo się utożsamić. Polecam nadrobić ze względu na nadchodzący sezon drugi.

#Darya: Co to się dzieje, że najbardziej życiowe okazują się serie, gdzie postacie pokazywane są jako zwierzęta? (Drugi przypadek to Bojack Horseman). Do przemyślenia.

***—***—***—***

Podsumowując część pierwszą! Wyróżniliśmy 26 różnych serii, 2 OVA, 2 Filmy i 3 krótkometrażówki! Najwięcej nagród, po 5, zdobyło Zombieland Saga oraz Hinamatsuri (co jest w sumie jednoosobową zasługą Hitomi…). Na drugim miejscu znajduje się Bunny-senpai zwane Króliczkiem z 4 nagrodami od Siekiera. Trzecie miejsce, po trzy nagrody mają: Violet Evergarden, Boku no Hero Academia 3, Devilman Crybaby, Happy Sugar Life oraz Sangatsu no Lion 3. 

Jeśli chodzi o naszych sędziów to Dar wyróżniła dwukrotnie jedynie Banana Fish, Siekier 4 razy rzucił nagrodą w Króliczka, Shizu trzykrotnie skłoniła się wyróżnić Zombieland Saga, a Zedarrr rozdał aż trzykrotnie po dwa głosy: dla Devilmana, Sangatsu no Lion 2 oraz BokuHero 3.

Czy te serie pojawią się również w drugiej części podsumowania? Żeby się przekonać, sprawdźcie to w notce za tydzień!

Dziękuje za dotarcie tak daleko! Jak tam, macie uwagi? W którym miejscu pokazaliśmy nasza ignorancję i jaką serię ominęliśmy? Oraz co jest waszymi typami? Zapraszam do komentowania ;3

~Ekipa Lemurilla

4 komentarze do “Jaki to był dobry rok, czyli podsumowanie anime w 2018 część I

  1. Shizuru: Dakaretai Otoko 1-i ni Odosarete Imasu to była dla mnie tak straszna manga, że anime może być tylko lepsze, ja się nie rozczaruję XDDD

    Aż trudno uwierzyć, że większość z tych anime była w 2018 roku, ja mam wrażenie, że milion lat temu XD

    Polubienie

  2. Hej, Lemurzątka. Wszystkiego nie dopasuję, ale. I tak, też subiektywnie.

    Fabuła: rzucę jednak Devilmana. Miałam intencję oglądać go po odcinku na tydzień, nie wyrobiłam. Poszło ciągiem.

    Opening: drugi drugiego sezonu Saikiego, i to bezdyskusyjnie, bo minęło tyle czasu a mi dalej się twarz cieszy ilekroć usłyszę. Dodajcie do tego błyskawiczny przegląd 95% obsady (łącznie z duchem pojawiającym się w ino jednym pięciominutowym segmencie), totalny bezład, galaretkę kawową, randomową żółtą gumową kaczkę i dzikie ruchy, a otrzymacie jedną nucącą M.W. która nawet w grudniu wciąż odkrywała kolejne smaczki ukryte w tym chaosie przez animatorów.

    Ending: albo pierwszy do Banana Fish albo pierwszy do KazeTsuyo. Z każdym dniem skłaniam się coraz bardziej do tego drugiego. Tu tylko muzycznie, bo opening całościowo jednak.

    Najlepsza żeńska: Sophie z Garo, za bycie po prostu dobrym cywilnym supportem (ale pierwszoplanowym) w świecie magów, demonów i wojowników w zaklętych zbrojach. Sophie ani razu nie zawadzała, nie była panienką w opałach, nie odkryła też nagle supermocy. Wspierała duchowo, motywowała, pomagała jak tylko mogła od strony, no, niemagicznej. Best girl.

    Support męski: starszy brat Saikiego. Należy mu się za to, ile wywołał u mnie przemyśleń co do tego jak bardzo właściwie on ma nie po kolei w głowie. (Podpowiedź: jak na komedię bazującą na gagach – przemyśleń zdecydowanie za dużo.) Jak to ze znajomą stwierdziłyśmy, psychic, psychopath, the psy- runs strong in the family. Dodatkowe punkty za bycie totalnie innym typem skrzywienia umysłowego niż np. taki Zack z krawędziowych aniołków, co generalnie biega z kosą dziko się śmiejąc ale to by było na tyle.

    Wrzucę własną kategorię: najlepszy zUy: Bishop z Garo. Cały czas miałam wątpliwości po czyjej on właściwie jest stronie (bo wychodzi najbardziej, że po własnej). Manipulant (dosłownie i w przenośni), wykorzystuje innych do odwalenia roboty i sam pociąga tylko za sznurki, a jednocześnie zachowuje się jakoś tak po dżentelmeńsku że człowieka zawiesza. Dalej mam wrażenie, że on miał własny plan, a podczepił się pod Kinga bo było mu to na rękę. Czekam na kinówkę, żeby potwierdziła.

    Rozczarowanie & guilty pleasure: Binan HAPPY KISS. Spodziewałam się czegoś lepszego, a… no. ._. powtórzę już po raz enty swój żal – czemu u licha jeno bodaj jeden raz któryś z naszych cudownych chłopców użył swoich nowych mocy poza atakiem grupowym? (Co nie zmienia faktu, że gdyby był drugi sezon to obejrzę.)

    Rozczarowane wyróżnienie dla krawędziowych aniołków, bo gameplaya się całkiem spoko oglądało, a anime w pewnym momencie… no.

    Zaskoczenie: Devilman po raz kolejny. I, całkowicie pozytywne, Krwiste Krwinki, bo w sumie nie oczekiwałam niczego a dostałam coś co mi się spodobało.

    Short: Honda! Dobrze, żeście nadrobili :D

    Hm, u mnie w sumie dość wyrównane, jeśli wziąć pod uwagę te kategorie. Ale dość mało nam się pokrywa.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s